ខេត្តសៀមរាប : ប្រាសាទតាព្រហ្ម
ប្រាសាទតាព្រហ្មត្រូវបានគេស្គាល់ច្រើនថាជាប្រាសាទដើមឈើ ស្ថិតនៅក្នុងព្រៃ មានកសិណទឹកព័ទ្ធជុំវិញពីរជាន់។ ប្រាសាទនេះមានទីតាំងស្ថិតនៅវង់តូច ទៅតាមផ្លូវទ្វារជ័យ បន្ទាប់ពីប្រាសាទតាកែវប្រហែល១គីឡូម៉ែត្រ ហើយមានកំពែងជាប់នឹងកំពែងប្រាសាទបន្ទាយក្តីប៉ែកពាយ័ព្យ។
ប្រាសាទតាព្រហ្មកសាងឡើងក្នុងឆ្នាំ១១៨៦ ដោយព្រះបាទ ជ័យវរ្ម័នទី៧ គោរពដល់ព្រះពុទ្ធសាសនាមហាយាន ហើយបើតាមសិលាចារឹកនៃប្រាសាទនេះ គឺដើម្បីឧទ្ទិសដល់គុណព្រះមា តារបស់ព្រះអង្គ ក្រោមរូបភាពប្រាជ្ញាបារមីតា។
បើតាមឮអ្នកស្រុកហៅប្រាសាទនេះ ជួនថា "តាព្រហ្ម" ជួនថា "បន្ទាយតាព្រហ្ម"។ ការហៅថា "បន្ទាយតាព្រហ្ម" គឺសំដៅទៅលើប្រាសាទនេះមានកំពែងព័ទ្ធជុំវិញ។ រីឯការហៅថា "តាព្រហ្ម" ជាឈ្មោះដែលនិយមហៅឥឡូវ ហើយតាមការយល់របស់អ្នកស្រុក គឺសំដៅលើតាព្រហ្មដែលមានមុខបួន។ ប៉ុន្តែទោះជាយ៉ាងណា ក៏ប្រាសាទនេះមានឈ្មោះដើមជាភាសាសំស្ក្រឹតមួយដែរថា រាជវិហារ។
បច្ចុប្បន្នប្រាសាទដែលមានអាយុកាលជាង៩០០ឆ្នាំក្នុងរមណីយដ្ឋានអង្គរមួយនេះ បានទាក់ទាញបេះដូងភ្ញៀវជាតិ និងអន្តរជាតិឱ្យស្ងើចសរសើរមិនដាច់ពីមាត់ថាជាប្រាសាទដ៏អស្ចារ្យដែលមានដើមឈើធំៗដុះខាងក្នុងនិងលើកំពូលប្រាសាទ ចាក់ឫសស្អេកស្កះចូលក្នុងគ្រឹះនិងជ្រៀតចូលតាមជញ្ជាំងគួរឱ្យទស្សនា។ លើសពីនោះទៀត ប្រាសាទក៏មានក្បាច់ក្បូរចម្លាក់ដ៏ល្អវិចិត្រផងដែរ។
ប្រាសាទតាព្រហ្មកសាងឡើងអំពីថ្មភក់ និងថ្មបាយក្រៀមមានកំពែងប្រាំជាន់ និងមានប្រាង្គប្រាសាទចំនួន៣៩ដោយកំពែងខាងក្រៅរបស់ប្រាសាទមានប្រវែង៧០០ម៉ែត្រ គុណនឹង១០០០ម៉ែត្រ រីឯនៅខាង ជើងគោបុរៈខាងកើតនៃកំពែងខាងក្រៅ  មានអគាររបាំមួយដែលប្រាសាទតាព្រហ្មនេះត្រូវបានគេចាត់ទុកផងដែរថាជាសាកលវិទ្យាល័យផ្នែកវិទ្យាសាស្ត្រស្ថិតក្រោមការគ្រប់គ្រងរបស់ក្សត្រិយ៍ឥន្ទ្រទេវី នាសម័យ កាលនោះ។
ប្រាសាទតាព្រហ្ម ត្រូវបានសាងសង់ឡើងនៅលើផ្ទៃដីរាងបួនជ្រុងទ្រវែង បណ្តោយ ១០០០ម៉ែត្រ ពីលិចទៅកើត ទទឹង៦៧០ម៉ែត្រពីជើងទៅត្បូង និងមានផ្ទៃក្រឡា ៦៧ហិចតា គិតផ្ទៃកំពែងខាងក្រៅ និងហ៊ុំព័ទ្ធទៅដោយកំពែង៥ជាន់ និងមានប្រាង្គសរុបចំនួន ៣៩កំពូល។
គួររំលឹកផងដែរថា ប្រាសាទតាព្រហ្ម ត្រូវបានកសាងឡើងនៅពាក់កណ្តាលទី២ ដើមស.វ ទី១២ គ.ស.១១៨៦ អំពីថ្មបាយក្រៀម និងថ្មភក់ ក្នុងរាជ្យព្រះបាទជ័យវរ្ម័នទី៧ ដើម្បីឧទ្ទិសថ្វាយ ព្រះពុទ្ធសាសនា មហាយាន។ ដែលពីមុនប្រាសាទនេះជាទីអារាមផង និងជាសាកលវិទ្យាល័យផហងដែលមានឈ្មោះថា រាជ្យវិហារ ។ ព្រះបាទជ័យវរ្ម័នទី៧បានកសាងព្រះបរមរូប ជាមាតាតំណាងដោយ បារមីតា។ ព្រមទាំងរូបស្តេចព្រះគ្រូ និងរូបផ្សេងៗចំនួន២៦០រូប។
គោបុរៈទាំង៤ ទិសរបស់កំពែងខាងក្រៅ ហ៊ុំព័ទ្ធដោយកំពែងថ្មបាយក្រៀម ហើយប្រាង្គ(កំពូល) មានព្រហ្មមុខបួនបែទៅរកទិសទាំងបួនដែរ។ ចំណែកសិលាចារឹកមួយផ្ទាំងមានទំហំ ០,៦០ម គុណនឹង ០,៦០ម គុណនឹង ២,៤០ម បានចារឹកអក្សរនៅគ្រប់ជ្រុងទាំងបួនដែរ ដែលក្នុងមួយជ្រុងមានអក្សរចំនួន៧៣បន្ទាត់ បានប្រែនៅឆ្នាំ១៩០៦ បានឱ្យដឹងថា ព្រះបាទជ័យវរ្ម័នទី៧ បានត្រាស់បង្គាប់ឱ្យគេឆ្លាក់សិលាចារឹកនេះឡើង ដោយមានអត្ថន័យថា៖ ប្រាសាទតាព្រហ្មជាទី មនសិការដល់ព្រះរតនត្រ័យ មានព្រះពុទ្ធ ព្រះធម៌ ព្រះសង្ឃ ព្រះពោធិសត្វ អវលោកេស្វេរៈ និងទ្រង់ធ្វើសឹកសង្រ្គាមមានជ័យជំនះ និងនិយាយប្រាប់អំពីការកសាងប្រាសាទទាំងឡាយដែលទ្រង់បានកសាង។
បើតាមសិលាចារឹកបានបញ្ជាក់ថាប្រាសាទតាព្រហ្ម មានភូមិចំណុះ ចំនួន ៣១៤០ភូមិ និងមានមនុស្សនៅថែរក្សាចំនួន ១២.៦៤០នាក់ ក្នុងចំណោមមនុស្សទាំងនោះរួមមាន៖
– ជាអធិការ ១៨រូប
– ជាមេគណៈ ១៩៤០រូប
– ជាអ្នកគាល់បំរើ ២២៣២ នាក់
– ជាស្រីរបាំ ៦១៥
ចំណែកគ្រឿងប្រដាប់ប្រដារសម្រាប់ប្រើប្រាស់ក្នុងប្រាសាទរួមមាន៖
– ចានអំពីមាស ទម្ងន់ ៥តោន
– ចានអំពីប្រាក់ ទម្ងន់ប្រហាក់ប្រហែលគ្នា
– មានពេជ្រ ទាំងគ្រាប់ ចំនួន ៣៥គ្រាប់
– មានផ្ទិលមួយធំ រនាំងស្រុកចិន ៩៦៥
– គ្រែធ្វើដោយព្រែ ៥១២
– ក្លោះ ៥២៣
– មន្ទីរពេទ្យ ចំនួន ១០២
ចំណែកស្បៀងអាហារគ្រប់បែបយ៉ាងដូចជា អង្គរ ទឹកដោះគោ ស្ក ប្រេង និងគ្រាប់ផ្សេងៗ ដែលប្រើប្រាស់ក្នុងការបូជារាល់ថ្ងៃ ក្នុងពិធីបុណ្យមានទឹកដោះគោ ទឹកឃ្មុំ ប្រេងល្ង ក្រមួន ខ្លឹមច័ន្ទ ។ល។ គ្រឿងចីវរ ២៣៨៧ សំរាប់ទ្រង់ថ្វាយព្រះរូបទាំងអស់៕
ឆ្លងតាមអាយុកាល គ្រោះធម្មជាតិ និងសង្គ្រាមផងនោះ បានធ្វើឱ្យប្រាសាទនេះរងនូវការខូចខាតដោយអន្លើ តែអាជ្ញាធរជាតិអប្សរាក៏បានសហការជាមួយក្រុមការងារស្រាវជ្រាវបុរាណវិទ្យាឥណ្ឌា (ASI) ជួសជុលប្រាសាទតាព្រហ្មនេះឡើងនៅខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០០៤ រហូតដល់បច្ចុប្បន្ន ដើម្បីលើកតម្លៃយថាភាព បុរាណភាព និងការអភិរក្សលក្ខណៈចម្រុះដ៏ល្អឯកនៃដើមឈើ និងសំណង់ថ្មនៅក្នុងប្រាសាទ ព្រមទាំងកេរតំណែលនេះជូនមនុស្សជំនាន់ក្រោយ។
គម្រោងសហប្រតិបត្តិការឥណ្ឌា-កម្ពុជា ដើម្បីអភិរក្ស និងជួសជុលប្រាសាទតាព្រហ្ម ដែលមានអាជ្ញាធរជាតិអប្សរា និងស្ថាប័នស្រាវជ្រាវបុរាណវិទ្យាឥណ្ឌា (Archeological Survey of India-ASI) បានធ្វើការជួសជុលផ្នែកផ្សេងៗនៃប្រាសាទតាព្រហ្មតាំងពីឆ្នាំ២០០៤មក។ រយៈពេល១០ឆ្នាំ ដែលជាជំហានទី១នៃគម្រោង (២០០៤-២០១៤) ក្រុមការងារសម្រេចបានសមិទ្ធផលយ៉ាងច្រើនគួរឲ្យកត់សម្គាល់។ សម្រាប់ជំហានទី២ (២០១៥-២០២៥) គម្រោងកំពុងដំណើរការជួសជុលផ្គុំឡើងវិញនូវសាលរបាំ ដែលរងខូចខាតស្ទើរទាំងស្រុង តាមរយៈការប្រមូលបំណែកថ្មធ្លាក់ខូចខាត មករៀបតំឡើងនៅតាមទីតាំងឲ្យដូចពីសម័យបុរាណឡើងវិញ។
លោក D.S. Sood ទីប្រឹក្សាបច្ចេកទេសប្រចាំការដ្ឋានជួសជុលប្រាសាទតាព្រហ្មនៃស្ថាប័នស្រាវជ្រាវបុរាណវិទ្យាឥណ្ឌា ASI បញ្ជាក់ថា ក្នុងដំណាក់កាលទី២នេះ ក្រុមការងារបានបន្តជួសជុលសាលរបាំ ហើយគ្រោងនឹងជួសជុលទៅលើចំណុចសំខាន់៤ផ្សេងទៀតគឺ នៅជ្រុងខាងត្បូងសាលរបាំ ខ្លោងទ្វារចូលខាងកើត ខ្លោងទ្វារចូលខាងត្បូង និងរួតទី៣មុខផ្លូវបំបែក។ លោកបន្ថែមថា ក្រៅពីការជួសជុលតាមគម្រោងដែលគ្រោងទុក ក្រុមការងាររបស់លោកក៏បានបំពេញកិច្ចការផ្សេងៗទៀត លើការងារអភិរក្ស ទល់ទ្រ និងថែទាំជាប្រចាំនូវរាល់រចនាសម្ព័ន្ធផ្សេងៗនៃប្រាសាទតាមស្ថានភាពជាក់ស្តែង ដោយសហការជាមួយក្រុមការងារបច្ចេកទេសរបស់អាជ្ញាធរជាតិអប្សរា។
ដោយឡែក សាលរបាំ ដែលបានរងការខូចខាតស្ទើរទាំងស្រុង ហើយភ្ញៀវទេសចរមិនអាចធ្វើដំណើរឆ្លងកាត់បាននាពេលកន្លងមក បានជួសជុលរួចរាល់ក្នុងឆ្នាំ២០១៩។ លោក Sood បន្ថែមថា សូម្បីការជួសជុលក៏ពុំមែនធ្វើទាំងស្រុងនោះដែរ ដោយផ្នែកខ្លះនៃភាពខូចខាតនេះនឹងត្រូវអភិរក្សទុក ដើម្បីឲ្យអ្នកស្រាវជ្រាវនិងភ្ញៀវទេសចរបានឃើញថា ផ្នែកណាខ្លះត្រូវបានជួសជុល និងផ្នែកណាខ្លះត្រូវបានរក្សាទុក។ ម្យ៉ាងទៀត ដោយមូលហេតុដើមឈើធំៗមានអាយុកាលរាប់រយឆ្នាំដុះពីលើ ផ្នែកខ្លះនៃប្រាសាទនេះ ក៏ត្រូវបានរក្សាទុកមិនធ្វើការជួសជុលដែរ ដើម្បីបញ្ជៀសការកាប់ដើមឈើប្រវត្តិសាស្ត្រទាំងនេះ។ តែទោះជាមិនបានជួសជុល ក្រុមការងារបានថែទាំនិងករពារមិនឲ្យមានការខូចខាតបន្តទៀតឡើយ។
លោក ចាន់ ឡាយ អ្នកគ្រប់គ្រងការដ្ឋានជួសជុលបញ្ជាក់ថា ដើមឈើនិងប្រាសាទតាព្រហ្មមានទំនាក់ទំនងនឹងគ្នាខ្លាំងណាស់ រហូតភ្ញៀវទេសចរនិងអ្នកស្រាវជ្រាវខ្លះបានហៅប្រាសាទនេះថា ជាប្រាសាទដើមឈើ។ ភ្ញៀវទេសចរដែលមកទស្សនាប្រាសាទតាព្រហ្ម ភាគច្រើនគឺចង់ឃើញដើមឈើធំៗដែលដុះលើប្រាសាទ និងរួមរស់ជាមួយប្រាសាទរាប់រយឆ្នាំ។ កត្តាទាំងនេះហើយ ដែលតម្រូវឲ្យក្រុមការងារអភិរក្សជួសជុលគិតគូរទាំងប្រាសាទ ទាំងដើមឈើ៕

Siem Reap : Ta Prohm Temple
Ta Prohm Temple is best known as a tree temple, located in a forest, with a two-story water tank. The temple is located on the small road to Dwar Chey after Takeo Temple, about 1 km, and is surrounded by a wall adjacent to the walls of Banteay Kdei Temple to the northwest.
Ta Prohm Temple was built in 1186 by King Jayavarman VII, a Mahayana Buddhist, and according to the inscriptions on the temple, it was dedicated to his mother, in the form of the goddess of wisdom.
According to the locals, the temple is sometimes called "Ta Prohm" and sometimes "Bantey Ta Prohm". The name "Bantey Ta Prohm" refers to the temple's surrounding walls. The name "Ta Prohm" is the current name, and according to the locals, it refers to the four-faced Ta Prohm. However, the temple also has a Sanskrit name, Raja Vihara.
Currently, the more than 900-year-old temple in the Angkor complex has attracted the hearts of national and international visitors to admire it as a magnificent temple with large trees growing inside and on top of the temple, deeply rooted in the foundation and penetrating through the walls. In addition, the temple also has exquisite carvings.
Ta Prohm Temple is built of sandstone and sandstone, has five-story walls and has 39 towers. The outer wall of the temple is 700 meters long by 1,000 meters. At the foot of the eastern gopura of the outer wall, there is a dance hall. Ta Prohm Temple was also considered a scientific university under the control of Queen Indra Devi at that time.
Ta Prohm Temple was built on a rectangular area, 1,000 meters long from west to east, 670 meters wide from north to south, and has an area of ​​67 hectares, including the outer wall, and is surrounded by five-story walls and a total of 39 towers.
It is worth noting that Ta Prohm Temple was built in the second half of the 12th century AD, 1186 AD, of sandstone and sandstone during the reign of King Jayavarman VII to dedicate it to Mahayana Buddhism. Previously, the temple was also a monastery and a university called the Royal University. King Jayavarman VII built the image of the mother represented by Paramita. As well as the image of the king, the teacher, and 260 other images.
The four gopuras, the outer walls, are surrounded by sandstone walls, and the top (top) has four Brahma faces facing the four directions. A stone inscription measuring 0.60m by 0.60m by 2.40m, inscribed on all four sides, with 73 lines of writing on each side, was translated in 1906 and states that King Jayavarman VII ordered the carving of this stone, with the meaning: Ta Prohm Temple is the place of remembrance for the Ratana Troya, the Buddha, the Dharma, the Sangha, the Bodhisattva Avalokiteshvara, and he fought victorious wars and spoke about the construction of the temples he built.
According to the inscription, Ta Prohm Temple had 3140 villages and 12,640 people in charge of the temple, including:
- 18 chiefs
- 1940 chiefs
- 2232 servants
- 615 dancers
- The equipment used in the temple included:
- 5 tons of gold bowls
- 35 silver bowls with stones
- 965 large Chinese lanterns
- 512 beds made of reeds
- 523 beds
- 102 hospitals
- All kinds of food such as Angkor, milk, sugar, oil and other grains used in daily sacrifices during the festival, including milk, honey, sesame oil, wax, moon cake, etc. 2387 items of clothing for all the gods.
Over time, natural disasters and wars have caused the temple to suffer from severe damage, but the Apsara National Authority has collaborated with the Archaeological Survey of India (ASI) to restore the Ta Prohm temple since February 2004 to the present to enhance the authenticity, antiquity and conservation of the unique diversity of trees and stone structures in the temple and to pass this heritage on to future generations.
The India-Cambodia Cooperation Project for the Conservation and Restoration of Ta Prohm, which involves the Apsara National Authority and the Archaeological Survey of India (ASI), has been restoring various parts of Ta Prohm since 2004. During the 10-year phase of the project (2004-2014), the team has achieved many remarkable achievements. For the second phase (2015-2025), the project is in the process of restoring the almost completely damaged dance hall by collecting the damaged stone fragments and reassembling them in their original locations.
Mr. D.S. Sood, technical advisor to the Ta Prohm temple restoration site of the Archaeological Survey of India (ASI), said that in the second phase, the team has continued to repair the dance hall and plans to repair four other important points: the southern corner of the dance hall, the eastern entrance gate, the southern entrance gate and the third gate at the crossroads. He added that in addition to the planned repairs, his team has also carried out other tasks on the conservation, maintenance and regular maintenance of all the various structures of the temple according to the actual situation, in collaboration with the technical team of the Apsara National Authority.
In particular, the dance hall, which was almost completely damaged and tourists could not travel through in the past, was repaired in 2019.Mr. Sood added that even the repairs are not complete, as some of the damage will be preserved so that researchers and tourists can see which parts have been repaired and which parts have been preserved. In addition, because large trees are hundreds of years old, some parts of the temple have also been left untouched to avoid cutting down these historical trees. But even without repairs, the team has maintained and protected them from further damage. Mr. Chan Lay, the manager of the restoration site, said that the trees and Ta Prohm are so closely related that some tourists and researchers have called the temple a tree temple. Most tourists who visit Ta Prohm want to see the large trees that have grown on the temple and coexisted with the temple for hundreds of years. These factors require the restoration team to consider both the temple and the trees.