ខេត្តព្រះសីហនុ : ទឹកជ្រោះក្បាលឆាយ
ទឹកជ្រោះក្បាលឆាយមានទីតាំងនៅក្នុងខណ្ឌព្រៃនប់ស្ថិតនូវចំងាយប្រមាណជា 16 គីឡូម៉ែត្រពីភាគខាងជើងនៃទីប្រជុំជនខេត្តព្រះសីហនុ។ ដើម្បីធើ្វតំណើរទៅដល់ទីកនែ្លងនោះយើងត្រូវធើ្វតំណើរតាមផ្លូវជាតិលេខ 4 ចេញពីក្រុងព្រះសីហនុឆ្ពោះទៅកាន់រាជធានីភ្នំពេញ ប្រហែល 7 គីឡូម៉ែត្រចេញពីក្រុងព្រះសីហនុគឺត្រង់គីឡូមែត្រលេខ217 រួចបត់ឆ្វេងប្រហែលជា 9 គីឡូម៉ែត្រតាមផ្លូវដីក្រហមនិងទៅដល់កនែ្លងនោះ។ ទឹកជ្រោះក្បាលឆាយនេះកើតចេញពីប្រភពជាច្រើននៅតាមបណ្តោយជួរភ្នំនេះប៉ុនែ្តមានតែបីប្រភពទេដែលគេអាចមើលឃើញបាន។ ទឹកជ្រោះនេះមានកម្ពស់14 ម៉ែត្រដែលចំណុចប្រភពទាំងបីខាងលើរួមបញ្ចូលគ្នា។ក្បាលឆាយត្រូវបានរកឃើញនៅឆ្នាំ 1960។ បីឆ្នាំក្រោយមកវាត្រូវបានគេបង្កើតទៅជាអាងស្តុកទឹកមួយដើម្បីផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាតទីក្រុងនៃខេត្តព្រះសីហនុ។ តែទោះជាយ៉ាងណាដោយ ការសាងសង់អាងស្តុកនោះត្រូវអាក់ខានដោយសារតែមានសង្គ្រាមស៊ីវិលហើយតំបន់នេះបានក្លាយជាកន្លែងសម្រាប់លាក់ខ្លួនរបស់ពួកខ្មែរក្រហម។ នៅឆ្នាំ 1997 ក្បាលឆាយត្រូវបានគេកត់សម្គាល់សម្រាប់ធ្វើការអភិវឌ្ឍន៍ហើយមួយឆ្នាំក្រោយមកក្រុមហ៊ុនកុកអានទទួលបានកិច្ចសន្យាសាងសង់ផ្លូវនិងអភិវឌ្ឍន៍តំបន់ទេសចរណ៍មួយនេះ។
ខេត្តព្រះសីហនុស្ថិតនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាដែលជាផ្នែកមួយយ៉ាងសំខាន់ឈរលើគោលដៅឆ្នេរខ្សាច់ unexplored ក្នុងតំបន់អាស៊ី។ វាទទួលបានការបំផុសគំនិតនៃប្រវត្តិសាស្រ្តដែលរងគ្រោះដោយចលនានយោបាយនិងវាត្រឡប់មកវិញដើម្បីឲ្យជីវិតនិងពលវសទ្ធាដើម្បីប្រែក្លាយជាឆ្នេរ trendsetting នៃទ្វីបអាស៊ី។ ខេត្តព្រះសីហនុត្រូវបានគេស្គាល់ថាជាអតីតខេត្តកំពង់សោមផ្តល់នូវតំបន់ទេសចរណ៍ដ៏អស្ចារ្យដែលមានប្រាកដថាដើម្បីចាកចេញពីអ្នក flabbergasted ធម្មតាមួយនៃការទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរណ៍ជាតិ​និងអន្តជាតិ ក្នុងក្រុងព្រះសីហនុក្នុងដំណើរទស្សនកិច្ចនេះគឺជាក្បាលឆាយក្នុងខេត្តព្រះសីហនុដែលមានទឹកធ្លាក់នេះត្រូវបានគេស្គាល់ថា សម្រស់ធម្មជាតិគួរឲ្យទាក់ទាញ ទឹកធ្លាក់ក្បាលនេះបានសុនឆ័យនៅខេត្តព្រះសីហនុត្រូវបានស្ថិតនៅលើដងទន្លេសាបព្រែកដែលមានទីតាំងប្រហែល 30 នាទីពីខេត្តព្រះសីហនុ។ ទេសភាពដែលគួរអោយគយគន់ល្អបំផុតនាអំឡុងពេលរដូវស្សាពីខែកក្កដាដល់ខែតុលាដែលមានពពុះពណ៍សនៃទឹកល្បាក់ធ្លាក់ចុះនោះ។ រីឯក្នុងអំឡុងរដូវប្រាំងវិញមិនសូវមានទឹកគ្រប់គ្រាន់ក្នុងការលេងលំហែកាយនោះទេប៉ុន្តែមានសម្រស់បែក ធម្មជាតិខៀវស្រងាត់លាយឡំនិងបរិយាកាសទឹកជ្រោះ  តំបន់នេះផ្ដល់នូវភាពសម្បូរបែបនៃអាហារនិងភេសជ្ជៈ ដែល អាចកាម៉ង់ពិសាតាមតំរូវការបាន។
ទីតាំងនៅក្នុងខណ្ឌព្រៃនប់ក្នុងចម្ងាយប្រាំពីរគីឡូម៉ែត្រពីក្រុងព្រះសីហនុ ហើយបន្ទាប់មកងាកឆ្វេងប្រហែលជាប្រាំបួនគីឡូម៉ែត្រតាមផ្លូវដីក្រហមនិងដល់ទឹកជ្រោះក្បាលឆាយនេះ​ វាមានប្រភពជាច្រើនបានមកពីតំបន់ភ្នំនៅមាត់សមុទ្រ។ ប្រវត្តិនៃទឹកជ្រោះក្បាលឆាយត្រូវបានគេរកឃើញនៅក្នុងឆ្នាំ 1960 រហូតមកដល់ឆ្នាំ 1963 ក្បាលឆាយបានរៀបចំជាប្រភពទឹកស្អាតសម្រាប់ការផ្តល់ទៅខេត្តព្រះសីហនុប៉ុន្តែបានបរាជ័យក្នុងការរៀបចំនេះត្រូវបានក្លាយជាទីលាក់ខ្លួនរបស់ពួកខ្មែរក្រហម។ នៅឆ្នាំ 1997 បានប្តូរក្បាលឆាយទៅតំបន់អភិវឌ្ឍ នៅឆ្នាំ 1998 ក្បាលឆាយត្រូវបានដាក់សម្រាប់ការដេញថ្លៃដោយក្រុមហ៊ុនកុកអាននៅលើការសាងសង់ផ្លូវនិងការផ្លាស់ប្តូរតំបន់នេះជារមណីយដ្ឋានទេសចរណ៍មួយសម្រាប់ភ្ញៀវទេសចរជាតិនិងអន្ដរជាតិ។ សព្វថ្ងៃនេះរាជរដ្ឋាភិបាលនៃប្រទេសកម្ពុជាបានផ្លាស់ប្តូរតំបន់នេះជាប្រភពទឹកស្អាតមួយសម្រាប់ការផ្តល់នូវទឹកស្អាតដល់ខេត្តព្រះសីហនុ។ទឹកធា្លក់ក្បាលឆាយនេះមានទីតាំងស្ថិតនៅភាគខាងជើងនៃក្រុងព្រះសីហនុដែលមានចំងាយ16គីឡូមែត្រ និងពោរពេញទៅដោយប្រភពទឹកផ្សេងគ្នាជាច្រើនបានមកពីជួរភ្នំនៅក្បែរនោះ។ ទឹកជ្រោះនេះ គឺជាទឹកជ្រោះពហុថ្នាក់ និងមានកំពស់ប្រហែល14 ម៉ែត្រ។ វាត្រូវបានគេរកឃើញនៅក្នុងឆ្នាំ 1960 វាបានក្លាយជាការពេញនិយមណាស់នៅក្នុងចំណោមប្រជាជនខ្មែរតាមរយះខ្សែភាពយន្តរឿងពស់យក្ស ដែលផលិតក្នុងឆ្នាំ2000ដែលជាខ្សែភាពយន្ដកម្ពុជាសម័យទំនើបដែលទទួលបានជោគជ័យបំផុតពីចាប់អារម្មណ៍របស់ខ្លួន៕

Kbal Chhay Waterfall is located in Prey Nop District, about 16 kilometers north of Sihanoukville. To get there, take National Road 4 from Sihanoukville to Phnom Penh. About 7 kilometers from Sihanoukville, at kilometer 217, turn left for about 9 kilometers on the red dirt road and you will reach Kbal Chhay Waterfall. Kbal Chhay Waterfall originates from several springs along the mountain range, but only three of them are visible. The waterfall is 14 meters high, where the three springs merge. Kbal Chhay was discovered in 1960. Three years later, it was created as a reservoir to supply clean water to the city of Sihanoukville. However, the construction of the reservoir was interrupted by the civil war and the area became a hideout for the Khmer Rouge. In 1997, Kbal Chhay was identified for development, and a year later, Kok An was awarded the contract to build the road and develop the tourist area.
Sihanoukville Province is located in Cambodia, which is one of the most unexplored beach destinations in Asia. It has been inspired by the history that was affected by political movements and it has come back to life and strength to become the trendsetting beach of Asia. Sihanoukville Province, also known as the former Kampong Som province, offers a wonderful tourist destination that is sure to leave you flabbergasted. One of the usual attractions for both national and international tourists in Sihanoukville is Kbal Chhay in Sihanoukville Province, which is known for its natural beauty. Kbal Chhay Waterfall in Sihanoukville is located on the Tonle Sap River, located about 30 minutes from Sihanoukville. The best view is during the wet season from July to October, when the white foam of the waterfall falls. During the dry season, there is not enough water to play, but there is a beautiful, lush nature and the atmosphere of the waterfall. The area offers a variety of food and drinks that can be ordered according to your needs.
Located in Prey Nop District, seven kilometers from Sihanoukville, and then turn left about nine kilometers along the red dirt road and you will reach Kbal Chhay Waterfall. It has many sources from the mountains on the coast. The history of Kbal Chhay Waterfall was discovered in the 1960s. Until 1963, Kbal Chhay was planned as a source of clean water for the province of Sihanoukville, but this failed to happen and became a hideout for the Khmer Rouge. In 1997, Kbal Chhay was converted into a development area. In 1998, Kbal Chhay was put up for auction by the Kok An company for the construction of a road and the transformation of the area into a tourist resort for national and international tourists. Today, the Royal Government of Cambodia has converted the area into a source of clean water for the province of Sihanoukville. Kbal Chhay Waterfall is located 16 kilometers north of Sihanoukville and is filled with many different sources coming from the nearby mountain range. The waterfall is a multi-tiered waterfall and is about 14 meters high. It was discovered in the 1960s. It became very popular among the Cambodian people through the film The Giant Snake, produced in 2000, which is the most successful modern Cambodian film of its kind.