ក្រសួងទេសចរណ៍កម្ពុជា និង សមាគមទេសចរណ៍កម្ពុជា ចូលរួមពិធីបើកទិវាទេសចរណ៍ពិភពលោក ២០២៥ នៅម៉ាឡាកា
ទិវាទេសចរណ៍ពិភពលោក ២០២៥ ត្រូវបានអបអរសាទរដោយពិធីបើកដ៏ទូលំទូលាយនៅទីក្រុងម៉ាឡាកា ប្រទេសម៉ាឡេស៊ី នៅថ្ងៃទី ២៧ ខែកញ្ញា ២០២៥។ ឯកឧត្តម ហួត ហាក់ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងទេសចរណ៍កម្ពុជា បានដឹកនាំគណៈប្រតិភូជាន់ខ្ពស់របស់ក្រសួង និងវិស័យឯកជនចូលរួមក្នុងពិធី។ ពិធីនេះត្រូវបានអធិបតីភាពដោយ ឯកឧត្តម Dato' Seri Haji Faadillah Bin Haji Yusof អនុរដ្ឋមន្ត្រី ម៉ាឡេស៊ី ជាតំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ ឯកឧត្តម អាន់វ៉ា អ៊ីមប្រាហីម នាយករដ្ឋមន្ត្រីម៉ាឡេស៊ី។ កម្មវិធីនេះ រៀបចំដោយក្រសួងទេសចរណ៍ សិល្បៈ និងវប្បធម៌ម៉ាឡេស៊ី អង្គការទេសចរណ៍សហប្រជាជាតិ និងរដ្ឋបាលម៉ាឡាកា ក្នុងប្រធានបទ “ទេសចរណ៍ និងបរិវត្តកម្មប្រកបដោយចីរភាព”។
ប្រធានបទនេះផ្តោតលើការគ្រប់គ្រងល្អ ការរៀបចំផែនការយុទ្ធសាស្ត្រ និងការអភិវឌ្ឍចីរភាពក្នុងវិស័យទេសចរណ៍។ ពិធីនេះមានការចូលរួមពីអ្នកកិត្តិយសជាច្រើន រួមមាន ឯកឧត្តម YB Dato Sri Tiong King Sing រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងទេសចរណ៍ សិល្បៈ និងវប្បធម៌ម៉ាឡេស៊ី, ឯកឧត្តម Zurab Pololikashvili អគ្គលេខាធិការអង្គការទេសចរណ៍សហប្រជាជាតិ, ឯកឧត្តម YAB Datuk Seri Utama Ab Rauf Bin Yusoh អភិបាលខេត្តម៉ាឡាកា, រដ្ឋមន្ត្រីទេសចរណ៍ពីប្រទេសសមាជិកអង្គការទេសចរណ៍សហប្រជាជាតិ, ឯកអគ្គរដ្ឋទូត, ឯកជនវិស័យទេសចរណ៍, វាគ្មិនអន្តរជាតិ និងប្រតិភូមកពីប្រទេសអាស៊ាន។ មានអ្នកចូលរួមប្រមាណ ១០០០ នាក់មកពី ៥០ ប្រទេស។

Cambodia Ministry of Tourism and CATA attend World Tourism Day 2025 opening in Malacca.
World Tourism Day 2025 was celebrated with a spectacular opening ceremony in Malacca City, Malaysia, on September 27, 2025. H.E. Huot Hak, Minister of Tourism of Cambodia, led a high-level delegation from the Ministry and private sector to attend the event. The ceremony was presided over by H.E. Dato' Seri Haji Faadillah Bin Haji Yusof, Deputy Prime Minister of Malaysia, as the esteemed representative of H.E. Anwar Ibrahim, Prime Minister of Malaysia. The event was organized collaboratively by the Malaysian Ministry of Tourism, Arts and Culture, UN Tourism, and the Malacca State Government under the theme “Tourism and Sustainable Transformation.”
The theme emphasized good governance, strategic planning, and sustainable development in tourism. The ceremony featured distinguished participants including H.E. YB Dato Sri Tiong King Sing, Minister of Tourism, Arts and Culture of Malaysia, H.E. Zurab Pololikashvili, Secretary-General of UN Tourism, H.E. YAB Datuk Seri Utama Ab Rauf Bin Yusoh, Chief Minister of Melaka, Ministers of Tourism from UN Tourism Member States, ambassadors, private sector representatives, international speakers, and delegates from ASEAN countries. A total of around 1,000 guests from 50 countries attended.