មហាសន្និបាតបូកសរុបការងារប្រចាំឆ្នាំ២០២៥ និងលើកទិសដៅការងារឆ្នាំ២០២៦
នៅថ្ងៃទី២៦ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ ឧកញ៉ា ឆាយ ស៊ីវលីន ប្រធានសមាគមទេសចរណ៍កម្ពុជា (CATA) បានអញ្ជើញចូលរួមក្នុងពិធីសន្និបាតបូកសរុបការងារប្រចាំឆ្នាំ២០២៥ និងលើកទិសដៅការងារឆ្នាំ២០២៦ របស់រដ្ឋលេខាធិការដ្ឋានអាកាសចរណ៍ស៊ីវិល។ ពិធីសន្និបាតនេះត្រូវបានរៀបចំឡើង ដើម្បីបូកសរុបលទ្ធផលការងារ និងសមិទ្ធផលសំខាន់ៗក្នុងឆ្នាំ២០២៥ ព្រមទាំងកំណត់ទិសដៅ និងផែនការការងារសម្រាប់អនុវត្តបន្តក្នុងឆ្នាំ២០២៦។ កម្មវិធីនេះក៏ជាវេទិកាសំខាន់សម្រាប់ថ្នាក់ដឹកនាំ និងភាគីពាក់ព័ន្ធ ក្នុងការពិភាក្សា វាយតម្លៃលទ្ធផល និងពង្រឹងកិច្ចសហការក្នុងវិស័យអាកាសចរណ៍។
ការចូលរួមរបស់ប្រធាន CATA បានបង្ហាញពីកិច្ចសហការជិតស្និទ្ធរវាងវិស័យទេសចរណ៍ និងវិស័យអាកាសចរណ៍ ដែលជាកត្តាសំខាន់ក្នុងការគាំទ្រកំណើនទេសចរណ៍ និងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចជាតិ។ សមាគមទេសចរណ៍កម្ពុជា នឹងបន្តសហការយ៉ាងជិតស្និទ្ធជាមួយស្ថាប័នរដ្ឋ និងដៃគូពាក់ព័ន្ធ ដើម្បីលើកកម្ពស់ការអភិវឌ្ឍទេសចរណ៍ប្រកបដោយចីរភាព បង្កើនការតភ្ជាប់ និងពង្រឹងភាពប្រកួតប្រជែងរបស់កម្ពុជានៅទីផ្សារអន្តរជាតិ។

Annual Assembly for Work Achievements of Civil Aviation in 2025 and Work Directions for 2026
On February 26, 2026, Oknha Chhay Sivlin, President of the CATA, attended the Annual Assembly for Work Achievements of Civil Aviation in 2025 and Work Directions for 2026 of the State Secretariat of Civil Aviation. The assembly was convened to review the key achievements and overall performance of 2025 and to set the work directions and implementation plan for 2026. The event served as an important platform for leadership and relevant stakeholders to assess progress, address challenges, and strengthen cooperation within the civil aviation sector.
The participation of CATA’s President reflects the close collaboration between the tourism and aviation sectors, which play a crucial role in supporting tourism growth and national economic development. CATA remains committed to working closely with government institutions and industry partners to promote sustainable tourism development, enhance connectivity, and strengthen Cambodia’s competitiveness in the international market.