កិច្ចប្រជុំសាកល្បងលើកលែងទិដ្ឋាការភ្ញៀវចិន ២០២៦
ឧកញ៉ា ស្រ៊ៀត មុំសុភា អនុប្រធានសមាគមទេសចរណ៍កម្ពុជា និងជាអនុសហប្រធានក្រុមការងារ "ខ" "ផ្នែកទេសចរណ៍" បានចូលរួមកិច្ចប្រជុំក្រុមការងារ "ខ" ផ្នែកទេសចរណ៍ នៃវេទិការរាជរដ្ឋាភិបាល-ផ្នែកឯកជន ដែលដឹកនាំដោយឯកឧត្តម ហួត ហាក់ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងទេសចរណ៍ និងសហប្រធានក្រុមការងារ "ខ" ផ្នែករដ្ឋាភិបាល។ កិច្ចប្រជុំនេះ មានអធិបតីភាពឯកឧត្តម លោកឧកញ៉ា គិត ម៉េង ប្រធានសភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា និងប្រធានគណៈកម្មការសម្របសម្រួលក្រុមការងារ ផ្នែកឯកជន។ កិច្ចប្រជុំនេះក៏មានការចូលរួមពីតំណាងក្រសួង, ស្ថាប័នរាជរដ្ឋាភិបាល និងតំណាងវិស័យឯកជនដែលជាសមាជិកនៃក្រុមការងារ "ខ" និងអ្នកពាក់ព័ន្ធជាច្រើន។ គោលបំណងនៃកិច្ចប្រជុំនេះ គឺពិនិត្យ និងផ្សព្វផ្សាយលើគោលការណ៍អនុវត្តសាកល្បងការលើកលែងទិដ្ឋាការសម្រាប់ភ្ញៀវចិន ឆ្នាំ២០២៦ និងពិភាក្សាបញ្ហាផ្សេងៗដែលពាក់ព័ន្ធ។
យោងទៅលើចំណារឯកភាពខ្ពង់ខ្ពស់ របស់សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី ប្រទេសកម្ពុជា គោលការណ៍សាកល្បងការលើកលែងទិដ្ឋាការសម្រាប់ភ្ញៀវចិន មាន២ចំណុច៖
1. ផ្ដល់ការលើកលែងទិដ្ឋាការសាកល្បងសម្រាប់ពលរដ្ឋចិន ដំណើរពីប្រទេសចិន រយៈពេលស្នាក់នៅ ១៤ ថ្ងៃ ក្នុងរយៈពេល ៤ ខែ ចាប់ពី ១៥ មិថុនា ដល់ ១៥ តុលា ២០២៦ ដោយគ្មានពាក្យស្នើសុំ និងមិនចំណាយថ្លៃ ត្រឹមត្រូវបំពេញ E-arrival card។ ភ្ញៀវចិនអាចអញ្ជើញមកកម្ពុជាប៉ុន្មានលើកក៏បាន ក្នុងអំឡុងពេលសាកល្បង។
2. អនុញ្ញាតឱ្យក្រសួងការបរទេស និងសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ ចរចា និងដាក់សំណើជាមួយភាគីរដ្ឋាភិបាលចិន ដើម្បីបន្ធូរបន្ថយ និងសម្រួលនីតិវិធីស្នើសុំទិដ្ឋាការ ខ្មែរ ទៅចិន សម្រាប់អនុវត្តលើកលែងទិដ្ឋាការ ពេលអនាគត។
លទ្ធផលនេះបង្ហាញពីភាពជោគជ័យក្នុងការចូលរួមយ៉ាងសកម្មពីសមាគមទេសចរណ៍កម្ពុជា (CATA) តាមរយៈកិច្ចប្រជុំក្រុមការងារ "ខ" ផ្នែកទេសចរណ៍ ក្នុងវេទិការាជរដ្ឋាភិបាល-ផ្នែកឯកជន។

Trial meeting to exempt visas for Chinese tourists in 2026.
Oknha Sreat M. Sophear, Vice President of the CATA and Co-Vice Chair of “Group K – Tourism Sector,” participated in the working meeting of “Group K – Tourism Sector” under the Government-Private Sector Forum, led by H.E. Huot Hak, Minister of Tourism, and the co-chair representing the government. The meeting was presided over by Oknha Kith Meng, President of the Cambodian Chamber of Commerce and Chair of the Private Sector Coordination Committee. The meeting also included representatives from ministries, government institutions, and private sector members of Group K, as well as other stakeholders. Its objective was to review and promote the pilot visa exemption for Chinese tourists in 2026 and discuss related issues.
According to the high-level consensus of H.E. Prime Minister Hun Manet, the pilot visa exemption for Chinese tourists includes two key points:
1. A 14-day visa exemption for Chinese nationals traveling from China during a four-month period from 15 June to 15 October 2026, with no application or fees required, only completion of the E-arrival card. During the pilot, Chinese visitors may enter Cambodia multiple times.
2. The Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation is authorized to negotiate and coordinate with Chinese authorities to simplify visa procedures for Cambodian citizens traveling to China for future full visa exemption implementation.
This outcome reflects the active participation of the Cambodia Tourism Association (CATA) through Group K – Tourism Sector under the Government-Private Sector Forum.